Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma , her zaman en kolay ulaşılabilen, sarısı, kırmızısı ve yeşili gibi türlü renk ve tatlarda çeşitleri olan bir meyve. Bu kadar bol olmasının bir sebebi olmalı. İşte sebepleri...

Elma, tüm dünyada çok eskiden beri bilinen ve sevilerek yenen bir meyve. Yurdumuzda her çeşidi en yüksek kalitede yetiştiriliyor.

Eski Çin tıbbında elmanın ateş düşürücü olduğuna inanılır ve akciğerin ateşli hastalıklarında serinletici bir etkisi olduğu kabul edilirdi.

Tarih boyunca herkes tarafından kabul edilen ve şu anda bilimsel olarak ispat edilen etkisi ise, içerdiği posadan dolayı bağırsakları iyi çalıştırdığıdır.

İçerdiği elma asidinin zararlı bazı bağırsak bakterilerinin üretimini frenlediği düşünülüyor. Eski Romalılar elmanın bağırsak çalıştırıcı özelliğini bildiklerinden dolayı kabızlık durumunda ilaç gibi kullanmışlar.

Önlemede faydalı olduğu hastalıklar

Bağırsak kanseri
Düzenli tüketilmesi durumda içerdiği posadan dolayı bağırsakları çalıştırıyor. Posalı yiyecekleri çok tüketen Akdeniz ülkelerinde kalın Bağırsak Kanseri, bunları az tüketen Orta ve KuzeyAvrupa ülkelerinden çok daha az görülüyor.

Meyve, sebze, salata, baklagiller ve doğal Tahıl ürünlerini az tüketen zengin Kuzey Amerika'da kalın bağırsak kanseri oranı yüksektir.

Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin en önemli sebeplerinden biri. İçerdiği antioksidanların kanseri önlediğine inanılıyor. Sigaranın tüm Kanser çeşitlerine sebep olduğu bilimsel bir gerçek. Bunlardan bir tanesi de mesane kanseri. Elmanın içindeki antioksidanlar sigaraiçenlerde mesane kanseri riskini azaltıyor.

Kolesterol düşürücü
Elma, posa ve antioksidan maddeleri içeren çok değerli bir meyve. Her posalı yiyecek gibi kolesterolü iki yoldan doğal bir şekilde düşürüyor.

  • Dışarıdan aldığımız yağlı hayvansal gıdaların içerdiği kolesterolün bir kısmını içine hapsederek bağırsakta emilimini engelliyor ve dışkı ile vücut dışına atılmasını sağlıyor.
  • Sindirim için karaciğerden oniki parmak bağırsağına akıtılan safra asitlerinin bir kısmını emerek dışkı ile vücut dışına atılımını sağlıyor. Artan safra asitleri ihtiyacı, kanda bulunan kolesterolün safra asitlerine karaciğer tarafından çevrilmesi ile karşılanıyor. Bu durumda kandaki kolesterol miktarı az oranda da olsa düşmüş oluyor.

Kalp-damar hastalıkları
Kandaki ve dışardan alınan kolesterolü düşürme etkisi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynuyor. Kandaki kolesterol, serbest radikaller (değişime uğramışOksijen molekülleri) tarafından okside olmadıkça damar çeperine yapışıp damar sertliği yapmaz.

Elmanın içindeki antioksidan maddeler, özellikle de Quercetin, kandaki kolesterolün okside olup damar çeperine yapışmasına engel oluyor. Böylece yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve felci önlüyor.

Şeker hastalığı
Şeker ve şekere dönüşen beyaz Ekmek, beyaz makarna, beyaz undan yapılan tüm besin maddeleri, ayrıca patates ve mısır kan şekerini çok hızlı yükselttiğinden dolayı şeker hastalığının baş düşmanlarıdır.

Buna karşılık posalı yiyecekler, kan şekerinin ani yükselmesini önlüyorlar. Elmanın içindeki pektin maddesi şekeri içine hapsederek bağırsakta hızlı emilimi dolayısıyla kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlüyor.

Dikkat: Doktorunun tavsiyesi dahilinde elma, şeker hastalarının tüketebileceği en faydalı meyvelerden biri.

Şişmanlık
Tatlı yerine elma yemeyi seçen kişilerin kilo almamalarında yardımcı rol oynuyor. Çünkü ani kan şekeri yükselişine sebep olmuyor.

Dolayısıyla aşırı insülin salgılanmasına, buna bağlı olarak kan şekerinin çok hızlı düşüp sık acıkmalar yaşanmıyor. Diyet esnasında meyve saatinde elma tüketimi tokluk hissinin uzun sürmesini sağlıyor.

Günde ne kadar elma yemeliyiz

Günde, bir orta boy elma yemek yeterli. ASLA KABUĞUNU SOYMAYIN. Elma her mevsim bulunan bir meyve. Buzdolabında iki hafta bozulmadan saklanabilir

Elmanın faydaları nelerdir?

Üzerinde yaşadığımız doğa, insanlara çeşitli alanlarda birçok avantaj sunmaktadır. Belki de bu avantajlardan en önemlisi, doğanın bize sunduğu meyve ve sebzelerdendir. Bu meyve ve sebzeler, insanlar için bir nevi şifa kaynağıdır.

Elma meyvesi de, doğanın insanlara sunduğu insanlara faydaları bakımından oldukça değerli bir besindir. Elmayı değerli kılan etkenler ise, bünyesinde barındırdığı Mineral, vitamin ve de antioksidanlardır.

Elma, Türkiyede oldukça fazla üretilmektedir. Öyle ki, Türkiye elma üretiminde 3.sırada yer almaktadır. Bu derece değerli bir besin olan elmanın ülkemizde bu denli fazla yetiştirilmesi, aslında bizler için büyük bir avantaj anlamına geliyor.

Elmanın insanlar için en önemli faydalarından bir tanesi, beyin ve de sinir sistemine iyi gelmesidir.

Beyin ve sinir sisteminin en büyük düşmanları arasında zararlı toksinler yer almaktadır. Nörotoksin de, bu zararlı toksinler arasında yer alır. Bu toksinler, beyin ve sinir sistemini tahrip etmesiyle bilinmektedir. Nörotoksinler daha çok dışarıdan vücuda alınır. Kimyasal maddeler, zirai ilaçlar, Kemoterapi ve bazı kozmetik ürünleriyle bu zehirli toksinler vücuda girmektedir. Bunun yanı sıra günümüzün en büyük tehlikelerinden olan stres sonucunda da nörotoksinler vücutta oluşabilmektedir.

Elma meyvesi de, bu zehirli toksinlere karşı faydaları hücreleri oldukça sağlam ve etken kılar. Bu nedenle elma için, beynin ve sinir sisteminin doğal koruyucusu denilebilmektedir.

Elma, kansere karşı da oldukça faydalıdır. Bilindiği üzere kanser, çağımızın en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir.

Sağlıklı ve doğal beslenme ise, kanserin en önemli düşmanıdır. Elma da, kansere karşı korunmada en önde yer alan meyveler arasında bulunur.

Elmanın içeriğinde yüksek miktarlarda C vitamini, besin lifi ve antioksidan bulunur. Antioksidan; akciğer ve mide kanserine karşı, besin lifi; kolon kanserine karşı, C vitamini ise gırtlak kanserine karşı önemli bir koruma sağlamaktadır.

Elma, Astım hastalığına da iyi gelmektedir. Özellikle hamilelik döneminde düzenli olarak elma tüketen kadınların çocuklarında astım görülme olasılığının büyük miktarda azaldığıu tespit edilmiştir.

Elmanın insan sağlığına faydaları bu kadar değildir. Elma, kalbin de en önemli dostları arasında yer almaktadır. Damar tıkanıklığı,damar sertleşmesi, damar tahribatı ve Hipertansiyon gibi hastalıklara karşı elma, oldukça iyi gelmektedir.

Bunun en önemli nedeni ise, elmanın içeriğinde bulunan flavonoid adı verilen antioksidandır. Diğer ikinci nedeni ise, yüksek besin lifidir. Aynı zamanda elmanın kolesterolü düşürme özelliği de bulunmaktadır. Elma, kemikler için de oldukça sağlıklı bir meyvedir.

Elma, özellikle kemik zayıflamasına iyi gelmektedir. Bunun nedeni ise, phloridzin adı verilen bir bileşendir. Bu bileşen, sadece elmaya özgü bir bileşendir.

Elma, doğanın insanlara sunduğu en güzel hediyelerden biri olmakla birlikte, günde bir adet meyve tüketmenin bilinen bir zararı yoktur. Fakat günde 3-4 adet elma tüketimi, içerdiği şeker bakımından zararlıdır. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için günde bir adet elma yeterlidir.

Captcha işaretlenmemiş.