Ekzema Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ekzema Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ekzema yaklaşık olarak toplumun %10 unda görülen, özellikle vücudun açık olan yüz, avuç içi ve ayak tabanında sık olmak üzere, vücudun ince hassas deri bölgelerinde ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Her yaşta Ekzema görülebilir. Ekzema rahatsız edici ve çirkin görünüşlü bir deri hastalığıdır, ama tehlikeli değildir. Basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Yapılan çalışmalarda her on kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde ekzema geçirdiği saptanmıştır. Bu oran ilk beş yaş grubu çocuklarda % 50 lere çıkmaktadır.

Ekzema kaşıntı yapar. Özellikle el ve ayaklarında ekzema olanların günlük aktiviteleri ciddi anlamda kısıtlanır. Bunun yanında, el, kol ve yüz gibi açıkta kalan yerlerde oluştuğunda, çirkin bir görünüme neden olur.

Ekzemanın nedenleri nelerdir?

Ekzemanın ortaya çıkması ile ilgili birçok teori vardır. Ancak bunlar içinde kanımca en ilgi çekici olan, erken çocukluk döneminde ekzema görülme sıklığının, sezeryanla doğan bebeklerde, normal yolla doğanlara göre daha fazla olmasıdır. Yapılan araştırmalarda bunun sebebi olarak, yeni doğanların normal bağırsak florasının oluşmasında, doğum kanalında bulunan bakterilerin etkili olduğu. Sezeryanla doğumda bu bakteriler ile karşılaşmayan bebeklerin normal bağırsak florasının oluşmadığı, dolayısıyla ekzema ve benzeri hastalıkların daha fazla görüldüğü iddia edilmiştir. Aynı şekilde yeni doğan bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin bağırsak florasının oluşmasında etkili olduğu söylenmektedir. İnek sütü veya mama ile beslenenlerde de bu tür hastalıklar daha fazla görülür. Sonuç olarak ekzema gibi birçok hastalığın tedavisi için bağırsak florasının normal hale getirilmesi çok önemlidir.

En sık görülen ekzama tipi allerjik kökenli olandır. Tıp dilindeki adı "atopik dermatit" dir. Allerjik astımlı, allerjik rinitli hastaların çogunda ekzema da görülür. Bu da bize astım, allerjik rinit ve ekzemanın aynı zemin üzerinden geliştiğini gösterir.

Ekzema her yaşta görülmekte birlikte, en çok küçük çocuklarda ve bebeklerde görülür. Ama çocuk büyüdükçe ekzema genellikle kendiliğinden geçer. Yerini allerjik astım alabilir . 

Ekzemanın Belirtileri Nelerdir?

Ekzema, deri katmanları arasında görülen bir enflamasyondur (ödem,yangı, bakterisiz iltihabi bir olaydır). Bu ekzema bölgesi kızarır, nemli ya da kuru olabilir, genellikle kaşıntılıdır. Ekzemalı deri kaşıyarak kanatılırsa, üzerine iltihap eklenebilir ve ciddi iltihabi hastalıklar gelişebilir.

Ekzema, yüzde, boyunda, kollarda ve bacaklarda, el ayak tabanında, özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur. Hastalığın verdiği rahatsızlık ekzemanın vücudu tuttuğu yere, ekzemanın genişliğine, egzemadaki çatlaklara göre değişik derecelerde olabilir. El ve ayaktaki ekzemalar hastada hareket kısıtlılığı oluşturur.  

Ekzema Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavide belirli bir disiplin içinde hastaya yaklaşmak gereklidir. Ancak sadece doktor gayreti yeterli değildir. Aynı zamanda hastada disiplinli ve gayretli olmalıdır. Ekzema tedavisinde şunlara dikkat çekmek gereklidir.

 1. Ekzamalı hasta yarayı kaşımamalı, hasta temiz, steril, allerjik olmayan eldiven giymeli.
 2. Ekzemalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler geçirilerek ekzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilir.
 3. Ekzemalı kişilerin özellikle uçuk hastalığı olanlardan uzak durmaları gerekir. Ekzamalı deri uçuk virüsü olan herpes simplekse karşı dirençsizdir. Lezyonun üzerine virus bulaşırsa enfeksiyon yayılabilir.
 4. Ekzemalı ya da ekzama geçirmiş insanların derileri çok hassastır. 

Ekzemalı Hasta Nasıl Korunmalı?

 1. Ekzemalı bölgeyi tahriş edici maddelerden sakınmalıdırlar. Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar, lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı;
 2. Allerjiye neden olan maddeyi bulmak gereklidir. Hastanın o maddeden korunması yeterlidir.
 3. Bebeklikte ekzema varsa inek sütünden uzak durmak gereklidir. Ekzemada altta yatan sebebin inek sütü olduğunu düşündüğümüz vakalarda inek sütü kesinlikle verilmemelidir. Çocuğun anne sütü ile beslenmesi için gayret sarf edilmelidir.
 4. Çocuğun allerjik olmayan giysilerini de düşünmek gereklidir. Zira giysilerin cinsine bağlı olarak ekzema gelişebilir. 

Ekzema Tedavisi Nasıl Olur?

Hastada öncelikle iyi bir sorgulama ve muayene yapmalıyız . Hasta beslenmesi tekrar gözden geçirilmeli, rahatsız eden gıdalar tespit edilmeli ve diyetten çıkarılmalıdır. Hastadan aldığımız bilgiler neticesinde, hastalığa sebep olan bütün etkenleri bulmak ve hastalığı en etkili bir biçimde tedavi etmek için bir dizi testler yaparız. Kliniğimizde ekzemalı hastalara biyorezonans yöntemini kullanarak bir dizi test yaparız bu testler kısaca şunlardır

 1. GIDA TESTİ: Bu test ile vücut için zararlı olan ya da vücudun tolere edemediği gıdalar tesbit edilir ve diyetten çıkarılır (süt, balık , domates, elma vs)
 2. ALLERJİ PROFİL TESTİ: Bu test yardımı ile allerjik reaksiyonda tetiği çeken ajanları tespit ederiz.( toz, küf, polen vs)
 3. MİASM TESTİ: Bu test yardımı ile hangi tip Miasmik yapı olduğunu test ederiz.
 4. BAĞIRSAK FLORASI TESTİ : Gastrointestinal sistemin fonksiyonlarını değerlendirir, kontipasyon(kabızlık), diyare, gaz, şişkinlik, geğirme, yanma gibi şikayeti varsa tedavi ederiz. Bağırsak fonksiyonları bozuk ise (disbiyoz varsa) tedavide başarıya ulaşmak zordur.)
 5. AĞIR METAL TESTİ : Vücutta bulunabilecek ağır metalleri tespit eder. Detox ve çelesyon yolları ile vücuttan atarız .
 6. TOKSİK MADDE TESTİ: Bu test ile vücudumuzaki toksik maddeler tesbit edilir. Bu maddeler özellikle biriktiği organın fonksiyonuna göre vücutta çeşitli sorunlar yaratır(beyin, pankreas gibi). Tesbit edilen toksik maddeler kliğimiz tarafından verilen detox yöntemleri ile vücuttan uzaklaştırılır.
 7. PH TESTİ: Hastaların mezenkim dokusunun pH sını belirler ve normal pH da olmasını sağlarız. 

Yukardaki testler yapıldıktan hemen sonra vücut için zararlı olduğu tespit edilen gıdaları diyetten çıkarırız. Eksik olan hormon, vitamin ve mineralleri hastaya veririz. Barsak florasını düzenleriz. Toksik olan maddeleri Detox ve çelesyon yolu ile vücuttan uzaklaştırırız.

Ayrıca kliniğimizde halen kullanılmakta olan acugraph cihazı ile vücudumuzdaki meridyenlerin üzerinde bulunan akupunktur noktalarının enerji seviyelerini ölçeriz. Bu noktalardaki enerji seviyeleri beklenenden düşük veya yüksekse, hastayı buna yönelik akupunktur tedavi programına alırız. Uygulanacak tedavide vücudumuzdaki akupunktur noktalarına tek kullanımlık iğneler takılmakta ve bunlar aracılığı ile vücuttaki bozulmuş olan enerji (yin/yang) dengesi yeniden sağlanmaktadır.

Sonuçta, mevcut rahatsızlığı nedeniyle uzun seneler ekzema ilacı kullanmak zorunda olan hastalar, kliniğimizde uygulanan biyorezonans ve akupunktur yöntemlerinin birlikte uygulanması ile kısa sürede sağlığına kavuşur.

Dr. Recep ÇELİK

Captcha işaretlenmemiş.