Dudak uçuğu virüs kaynaklı ve bulaşıcı bir hastalık olup, normal şartlarda yaklaşık bir hafta içinde iyileşmesi beklenir.

Dudak Uçuğunun Bulaşma ve Ortaya Çıkması

Dudak uçuğunun nedeni herpes simplex 1 (HSV-1) isimli virüstür. Diğer tüm virüs kaynaklı hastalıklarda olduğu gibi, uçuk da bulaşıcıdır. Ancak dudak uçuğu virüsü, bir kişiye ancak bir defa bulaşabilir.

Dudak Uçuğu Neden Oluşur?

Bir kişi dudak uçuğu virüsüne yakalandıktan sonra bu virüsü ömür boyu taşır. Sonrasında belli aralıklarla dudak uçuğu çıkarabilir. Bu süre bazıları için yılda iki kez olurken; bazıları için her ay olmaktadır. HSV-1 virüsü, dudak uçuğu olmadığı zamanlarda sinir hücrelerine çekilerek pasif hale geçer.

Dudak uçuğu tekrar bulaştığı için değil, pasif halde olan virüsün aşağıdaki gibi tetikleyici etkenler yüzünden aktif hale geçmesi ile ortaya çıkar:

  • Güneş ışığı
  • Rüzgar
  • Stres
  • Derin üzüntü
  • Dudak çevresinin yara alması
  • Hormon değişiklikleri
  • Alerjen teması
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Büyüklerde Dudak Uçuğu Nasıl Bulaşır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, 2012 yılı itibariyle dünya genelinde 50 yaş altı 3,7 milyar insanda dudak uçuğu virüsü vardır. Bu durum, belli bir yaşın üzerindeki hemen herkeste dudak uçuğu virüsü olduğunu gösteriyor. Ancak virüs her an aktif olmadığı için herkeste dudak uçuğu görülmüyor.

Bu bilgileri bir arada değerlendirdiğimizde, büyüklerde dudak uçuğu virüsünün aynı bölgede tekrar bulaştırılamayacağı çıkarımını yapabiliriz.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Dudak Uçuğuna Dikkat

Henüz HSV-1 virüsüne yakalanmadıkları için, dudak uçuğu olan kişi bebekleri öpmemelidir. Yetişkinlerin hemen hepsi dudak uçuğu virüsünü taşıyor olmalarına rağmen, dudak uçuğunun ortaya çıkmadığı zamanlarda öpme yolu ile bebeklere dudak uçuğunu bulaştırmaz.

Not: Ancak dudak uçuğu olmasa bile yetişkinler tükürük salgıları ile bebeklere ve çocuklara dudak uçuğu virüsünü bulaştırabilir.

Başka Bölgelere Bulaşabilir mi?

Dudak uçuğu virüsü genital bölgeye de bulaşabilir. Teorik olarak vücudun herhangi bir bölgesine bulaşabilir. Dolayısıyla dudak uçuğu ortaya çıktığında her halükarda dikkatli olmak gerekir. Hatta kişi dudak uçuğu ortaya çıktığı zamanlarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için kendi bünyesinde farklı bölgelere bile bulaştırabilir.

Dudak Uçuğu Kaç Günde İyileşir?

Dudak uçuğu 3 gün ile iki hafta arasında geçecektir. Tüm belirtilerin kaybolması ortalama olarak 1 hafta sürer. Dudak uçuğu 2 hafta içinde geçmemişse bağışıklık sorunları endişesi ile doktora gidilmelidir.

Not: Asiklovir veya famsiklovir gibi virüs ilaçları iyileşme süresini kısaltabilir. Dudak uçuğunun ortaya çıkma sıklığını da düşürebilir. Ancak dudak uçuğu virüsünü bünyeden tamamen atacak bir tedavi henüz geliştirilmemiştir.

 

Bu bilgi de ilginizi çekebilir

Fotoğraf Çektirirken Dudak Neden Büzülür?

Fotoğraf Çektirirken Dudak Neden Büzülür?


 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.