Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bilgisayar sahiplerinin indirdiği bazı ücretsiz programların yanında yüklenen ve kendini bir VPN hizmeti olarak göstererek insanları kandıran Zacinlo adındaki casus yazılım, ekran görüntüsünü alma, bazı antivirüs programlarını geçici olarak devre dışı bırakma ve bilgisayarın hızını yavaşlatma gibi pek çok zarara yol açıyor.

2012'de ilk kez fark edilen ve bu yıl en aktif zamanını yaşayan Zacinlo, bilgisayarlara yüklenmesinin ardından gizlice masaüstünün ekran görüntülerini almak gibi pek çok işlemde bulunuyor. Bilgisayara asıl indirmek istenilen yazılımın yanında yüklenen reklam destekli bu casus yazılım, masaüstünün ekran görüntüsünü alıyor. Bitdefender Antivirüs'ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, Zacinlo kötü amaçlı yazılımın kendini,

S5Mark adında ücretsiz bir VPN hizmeti olarak gösterdiğini belirterek, “Yüklenme sırasında Zacinlo, Windows Defender'i geçici olarak devre dışı bırakıyor. Bunların dışında kendisinin çalışmasına engel olacak başka herhangi bir Windows 10 uygulamasını da durdurabiliyor” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.