Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Fay hattı üzerinde birçok şehri bulunan Türkiye gibi ülkeler, depreme gerek toplumsal gerekse bireysel olarak son derece iyi hazırlanmalı. Zira maalesef ki tam unuttuğumuz sırada deprem, kendini hatırlatabilme özelliğine sahip. Dolayısıyla bu doğal afete karşı hem mental hem de fiziksel anlamda hazırlıklı olmak, yapabileceğimiz tek savunma faaliyeti olacaktır. Özellikle bu konunun okul müfredatlarına dahil edilmesi, deprem kültürü oluşturabilmek anlamında kritik öneme sahip. Biz şimdilik bireysel hazırlıklardan başlayarak sizler için bir “deprem çantası hazırlama rehberi” düzenledik. Yazının devamını okuyarak deprem çantasında neler olması gerekir, sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

İçme suyu: Mevsimin ne olduğundan bağımsız olarak içme suyu, sizi hayatta tutabilecek yegane besinlerden. Göçük altında ya da herhangi bir araç içinde evinizden uzaktaysanız ve içme suyunuz varsa, şanslısınız. Zira insanlar yemek yemeden belli bir süre dayanabilirken, su içmeden çok az süre hayatta kalabilir.

Konserve gıdalar: Konserve gıdalar, raf ömrü uzun olan besinlerden. Dolayısıyla depremde hayatta kalmayı başardıysanız yanınızda birkaç çeşit (ve kişi sayısına bağlı olarak değişen miktarda) konserve gıda olması iyi olacaktır. En azından bu gıdalar, belli bir süre açlığınızı gidermek ve besin ihtiyacınızı karşılamak için ideal.

Düdük ve fener: Özellikle göçük altında kalındığında dışarıdakilere sesinizi duyurmanız kritik öneme sahip. Bulunacağınız fiziksel hali ve konumu kestiremeyeceğiniz için elinizin altında bir düdük ve fener olması, işinizi epey kolaylaştıracaktır. Feneri kullanarak gece, dışarıdakilere yerinizi belli edebilirken düdük kullanarak sesinizi daha uzaklara duyurabilirsiniz.

Çeşitli boyutlarda pil: Piller, deprem çantasında neler olmalı listesinin en üst sıralarında yer alması gereken eşyalardan. Zira çeşitli medikal ekipmanın, fenerin ya da diğer nesnelerin pille çalıştığını düşünürsek piller sizin için hayati önem taşıyor diyebiliriz.

Bebek maması: Deprem çantası içinde yer alması zorunlu olan bir diğer ürün bebek maması. Bebeği olanların atlamaması gereken eşyalardan olan bebek maması, belli aralıklarla yenilenerek deprem çantasına mutlaka yerleştirilmeli.

Evcil hayvan maması: Evcil hayvan maması da tıpkı bebek maması gibi elzem.

Islak mendil: Islak mendil, deprem çantasında olanlar arasında hijyenik bakımdan öneme sahip. Evet, gıdalar deprem çantasının demirbaşları; ancak hijyen de hayatımızı olması gerektiği gibi idame ettirebilmemiz açısından son derece önemli. Dolayısıyla deprem çantanıza birkaç adet ıslak mendil eklemeyi unutmayın.

Kağıt havlu: Kağıt havlu, çok amaçlı hijyen ürünlerinden. Gerektiğinde ellerinizi ve yüzünüzü kurulamak gerektiğinde tuvalet kağıdı olarak kullanmak için ideal.

Kışlık kıyafet/çorap: Deprem çantasında neler olmalı, sorusunun akla ilk gelen cevaplarından biridir kıyafet. Her mevsime uygun kıyafet, deprem çantasına ekleyerek depremde hayatta kalmayı başardığınızda mevsime uygun giyinmiş olabilirsiniz.

Battaniye: Battaniye de deprem çantasında bulunması gereken ürünlerden biri. Özellikle kış aylarında vuran depremde, çantaya eklediğiniz bir battaniye sizi ve sevdiklerinizi sıcak tutmaya yetecektir.

İlaç: Düzenli kullandığınız ilaçların yedeklerini mutlaka çantaya ekleyin.

Gözlük: Kullandığınız numaralı gözlüklerinizden de birer yedek yaptırıp deprem çantanıza koyun.

Evraklar: Deprem sonrası evinizin ne kadar hasar alacağını bilemezsiniz. Dolayısıyla evinizden neleri kurtaracağınızı da… Dolayısıyla siz siz olun; kimlik fotokopisi, ev tapusu, diploma, pasaport, deprem poliçesi gibi önemli evrakları çantaya eklemeyi unutmayın.

Çakı: Çok amaçlı çakılar da depremde hayatta kalmayı başardığınızda işinize epey yarayacak ürünlerden.

İlk yardım çantası: İlk yardım çantası, deprem sonrasında hayatta kalanlara ilk yardım müdahalesi yapmanız gerektiği durumlarda hayati öneme sahip.

Para: Depremin şiddeti büyük olduğunda arkasında bıraktığı hasar da büyük olabiliyor. Deprem sonrası, finansal sistemler bir süreliğine çöktüğünde yanınıza aldığınız banknotlar elinizi epey kuvvetlendirecektir.

Captcha işaretlenmemiş.