Çitlembik (Celtis), yaklaşık 60-70 tür barındıran, her yıl yaprak döken bir ağaç cinsidir. Kuzey Yarıkürenin ılıman iklime sahip bölgelerine yayılmış, güney Avrupa, güney ve doğu Asya, güney ve orta Kuzey Amerika, ve güney ve orta Afrika'da bulunan bir bitkidir. Genellikle orta büyüklükte ağaçlardır, boyları 10-25 metre uzunluğundadır, nadiren 40 metre uzunluğa ulaşabilirler.

Eskiden Ulmaceae familyası veya kendi familyası olan Celtidaceae'ye yerleştirilse de, APG (Angiosperm Phylogeny Group) tarafından yapılan genetik analizler sonucuCannabaceae familyasına yerleştirmenin en uygun olduğu ortaya çıkmış ve cins bu familyaya yerleştirilmiştir.

Basit yaprakları yaklaşık 3-15 cm uzunluğunda, yumurta şeklinde, sivri uçlu ve kenarları tırtıklıdır.

Meyvesi sert çekirdekli-eriksi, 6-10 mm çapındadır ve birçok hayvan türü tarafından yenilebilir; kuru ama tatlı bir tada sahiptir.

Bazı türleri süs ağacı olarak yetiştirilmekte ve susuzluğa karşı dayanıklılığı için tercih edilmektedir.

İstanbul'da bu ağaca "çitlenbik" denir. Ancak, Akdeniz ve Ege bölgelerinde "çitlenbik" adı Pistacia terebinthus için kullanılır.

Başlıca faydaları şunlardır: 

  • Çitlenbiğin iştah açıcı etkisi büyüktür. Özellikle her gün bir tatlı kaşığı tohumu ezilip süzme çiçek balı ile birlikte karıştırılarak aç karna yenmelidir. Yaprakları da karanfil ve tarçınlı su ile bir süre kaynatılarak yemekten sonra çay şeklinde tüketilmelidir. Bu çayı her öğün içmek gerekir. Bu yöntemle kısa zamanda kilo alımı gerçekleşir.
  • Yapraklarının saf su ile 15-20 dakika kaynatılıp oluşan suyu saça masaj yaparak uygulamak saç rengini oldukça koyulaştırır. Bu işlemi genellikle boya kullanmadan doğal bir koyu renk yakalamak isteyen kadınlar uygularlar. 
  • Tohumlarının ve sakızının ezilerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılmasıyla güçlü bir yara iyileştirici merhem oluşur. Bu merhemi yara olan bölgeye günde 3-4 defa sürmek yarayı kısa zamanda kapatır ve izini yok eder.
  • Çitlenbiğin mide ağrısını hafifletici özelliği de bulunur. Tohumlarının ezilip süzme çiçek balı ile karıştırılmasıyla oluşan macunu her sabah aç karna bir tatlı kaşığı tüketmek oluşan ve oluşabilme ihtimali olan mide ağrılarını hafifletir ve yok eder.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.