Cilde İyi Gelen Vitaminler Hangileridir?

Cilde İyi Gelen Vitaminler Hangileridir?

Vitaminler, güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için oldukça önemlidir. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinin büyük çoğunluğunda yüksek miktarda vitaminlerin yer aldığı görülür. Bununla birlikte, bu vitaminleri yiyeceklerinizden kazanmanız daha önemlidir. Bu yazımızda cildiniz için gerekli olan vitaminleri ve bu vitaminleri günlük beslenme düzeninize dahil etmenin yollarını sizinle paylaşacağız.

A Vitamini

Eğer cildiniz pul pul ve çok kuru ise bu yeterince A Vitamini almadığınız anlamına gelebilir. Ayrıca akne problemi yaşayan kişilerin de A Vitamini almaları ya da içeriğinde A Vitamini olan ürünleri kullanmaları tavsiye edilir. Dokuların yenilenmesine destek olduğu bilindiği için ciltte oluşan hasarların ve yaraların tedavisinde de A Vitamini alımı önemlidir.
A Vitamini ayrıca mükemmel bir anti-aging takviyesidir. Ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları, donukluğu ve diğer yaşlanma semptomlarını uzak tutmak istiyorsanız A Vitamini size yardımcı olacaktır. Yumurta, süt, tereyağı, peynir, yeşil sebzeler, ıspanak, lahana, portakal, kayısı ve havuç mükemmel A Vitamini kaynaklarından sadece birkaç tanesidir.

E Vitamini

E Vitamini sağlıklı bir cilt için gerekli olan vitaminlerden belki de en çok bilinenidir. Bunun sebebi ise E Vitamini’nin vücutta yer alan serbest radikallerle savaşmaya yardım eden bir antioksidan olmasıdır. Serbest radikaller sigara ya da kirlilik sonucu oluşabilmektedir ve serbest radikaller cildin erken yaşlanmasının ana sebeplerindendir. Sonuç olarak, E Vitamini önemli bir anti-aging besini olabilir. Yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve ince çizgiler E Vitamini bakımından zengin ürünlerin uygulanması ile azalabilir. Zeytin, zeytinyağı, yer fıstığı, badem, balıkyağı, fındık, ceviz ve ay çekirdeği E Vitamini kaynaklarından bazılarıdır.

C Vitamini

E Vitamini gibi C Vitamini de etkili bir antioksidandır. Bu da C Vitamini’nin cilt yaşlanması ile başa çıkmanızda size yardımcı olacağı anlamına gelmektedir. C Vitamini ayrıca cildinizdeki kollajen üretimini harekete geçirir. Kollajen ise cildinizin elastik olması ile görevli bir proteindir. Bu sebeple eğer pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmak isterseniz C Vitamini size yardımcı olacaktır. Birçok meyve iyi bir C Vitamini kaynağıdır ve bu sebeple meyveleri günlük beslenme rutininize ilave etmenizde fayda vardır. Brokoli, domates, karnabahar, bürüksel lahanası ve salatalık da aynı zamanda iyi bir C Vitamini kaynağıdır.

B Vitaminleri

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için B Vitaminleri de günlük beslenme rutininize eklenmelidir. Bu vitaminlere örnek olarak verilebilecek B1 Vitamini vücuttaki dolaşımı arttırır ve cildinize belirgin bir parlaklık kazandırır. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız B1 Vitamini eksikliği riskiniz olabilir. Yumurta sarısı ve kuru üzüm önemli B1 Vitamini kaynaklarındandır.
Bunun yanı sıra; B3 Vitamini cildin nem tutma yeteneğini muhafaza edip kırışık oluşumunu önlerken, B9 Vitamini de hücre yenilenme özelliğini harekete geçirir. Kırmızı et ve balık B3 Vitamini kaynağı iken, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fıstık ve fındık da B9 Vitamini kaynağıdır.

D Vitamini

D Vitamini’nin bilinen en önemli faydası kalsiyum emilimi ile ilgilidir, ancak bu vitaminin faydaları sadece kemik sağlığı ile sınırlı değildir. D Vitamini’nin sedef hastalığının tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur.

K Vitamini

K Vitamini birçok cilt kreminde bulunur ve bazı cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur. Doktorlar yeni ameliyat olmuş hastalarda sıklıkla K Vitamini içeren kremler kullanmaktadır. K Vitamini vücuttaki kanın pıhtılaşma sürecinde yardımcı görevi görerek ameliyat sırasında zedelenmiş bölgelerin iyileşmesine destek olur. K Vitamini içeren kremlerin ayrıca yara izlerinin, çirkin görünümlü tahrişlerin ve gözaltlarındaki koyu renk halkaların tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Centers for Disease Control and Prevetion'a göre cilt kanseri Amerika’da en sık karşılaşılan kanser türlerinden birisidir. C ve E Vitaminleri’nin cildi güneşin etkilerine karşı korumada önemli rolü vardır ve bu vitaminlerin eksikliği cilt kanseri de dahil olmak üzere cilt hasarları riskini arttırır.
  • C Vitamini eksikliği İskorbüt Hastalığı’na yol açabilir.
  • Eğer gözaltındaki koyu renk halkalardan kurtulmak için bir ürün arıyorsanız büyük ihtimalle içerisinde K Vitamini olan ürünlerle karşılaşacaksınız.
  • B1 Vitamini sağlıklı cilt, saç, kaslar ve beyin için gereklidir.
  • B2 Vitamini sağlıklı cilt, saç, kan ve beyin için gereklidir.
  • Nemlendirici, bakım maskeleri ve serumların içerisinde çeşitli vitaminler yer almaktadır. Her bir vitaminin cilde farklı faydaları vardır ve bu sebeple de hangi ürünü seçeceğiniz oldukça önemlidir. Akne oluşumunu önleyen, kırışıklıkları azaltan ya da yaşlanmayı yavaşlatan ürünlerden hangisini seçmeniz gerektiği tamamen probleminize yönelik olmalıdır.
  • Yukarıda belirtilenler sadece öneri niteliğinde olup çeşitli cilt problemlerine karşı uzmanlara danışmakta fayda vardır. Aynı şekilde cilt bakım ürünlerini satın alırken de uzman önerilerine kulak vermek gerekmektedir. Kafamıza göre ürün seçmemiz durumunda hem gereksiz yere para harcamış, hem de cildimize fayda sağlayalım derken zarar vermiş olabiliriz.

 

Captcha işaretlenmemiş.