Çay Çeşitleri Nelerdir?

Çay Çeşitleri Nelerdir?
Siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ... çay dünyası, gökkuşağının tüm renklerini içerir. Bunca çeşit ve aroma zenginliği içerisinde, sizi gülümsetecek bir çay demi bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Size ilham verenin ne olduğunu bulmak için aşağıdaki farklı çay çeşitlerine bir göz atın.
 
1. Siyah çay
 
Kişi başına tüketimde birinci olan ülkemizde en popüler çay çeşidi olan siyah çay her gün bardak bardak tükettiğimiz bir lezzet. Çayın çay tarlalarından evinizdeki demliğe gelinceye kadar özenli  birçok aşamadan geçmesi gerekir: Çay yaprakları toplanır, soldurma, kesme gibi işlemlerden sonra kararması beklenir. Son olarak, kurutulup sınıflandırılarak çay harmanlanmasına hazır hale getirilir.
 
2. Yeşil çay
 
Asya'nın temel besin maddelerinden biri olan ve çay yaprağının daha küçük bir türü ile hazırlanan yeşil çay, günümüzde Batı dünyasında oldukça benimsenmiştir. Üretim adımları siyah çaya kıyasla daha farklıdır ve kararma (oksidasyon) sürecinden geçmez.
Sonuç? Demlenmiş yeşil çay, diğer lezzetler ile kombine edilebildiği gibi tek başına da keyfini çıkarabileceğiniz bir lezzettir. Yeşil çaya yasemin eklemek son derece popülerdir ve yine kızılcık nar, tarçın gibi keskin tatlarının da kullanıldığı çok sayıda yeşil çay tarifi vardır.
 
3. Kırmızı çalı çayı veya roybos çayı
 
Roybos çayı olarak bilinen çay bizim çay olarak bildiğimiz bitkiyle ayn kökenden gelmemektedir. Roybos çalısının dallarından ve yapraklarından demlenen bir içecektir. Her halükârda bu içecek, özellikle Güney Afrika'da, çay içme kültürünün büyük bir parçası haline gelmiştir, tatlı ve cevizi anımsatan lezzeti, ona sayısız hayran kazandırmıştır. 
 
4. Meyve ve bitki çayları
 
Yine belirtelim, bunlar aslında çay olmayıp, kendine özgü bir çay kültürü olarak ortaya çıkmış bitki kaynaklı çay demlerinden oluşan harika bir koleksiyondur. Papatya ve nane çaylarından meyve karışımlarına kadar, her damak tadına hitap edebilen geniş bir çay yelpazesi vardır.
 
5. Buzlu çay
 
Havalar ısınınca ve serinlemeye gerek duyduğunuzda, size bu konuda yardımcı olacak buzlu çay gibisi yoktur. İçmesi zevkli ve yapması bir o kadar kolay olan buzlu çayı, sıfırdan oluşturmak için siyah veya yeşil çay kullanabilirsiniz: Bir tencere alın ve iki çay poşeti üzerine dört bardak su dökün, sonra beş dakika bekletin. Üstüne taze limon ve biraz bal ekleyin (isteğe bağlı olarak). 
 
Çay çeşitlerinde sınır yok. Mutfağınızda farklı çay lezzetlerini bulundurursanız, her zaman yeni tatlar deneyerek çay keyfinize keyif katabilirsiniz. .
Captcha işaretlenmemiş.