Burun Kemeri Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Kemeri Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği için başvuran hastaların çoğu burunlarındaki kemerden şikayet ederek gelir. Özellikle bizim ülkemizde en sık görülen burun estetiği sorunu burundaki kemerdir.

Burun sırtı düzensizlikleri bazı durumlarda kalıtsal bazı durumlarda ise sonradan kaza yoluyla ortaya çıkabilir. Kalıtsal burun sırtı düzensizlikleri yani burun kemerleri ergenlik dönemiyle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Hastaların birçoğu da ergenlikten itibaren ortaya çıkan bu sorundan kurtulmaya başlar. Kişilerde sosyal fobiye neden olan iş yaşamını, sosyal yaşamını ve özel yaşamını olumsuz etkileyen bu sorundan kişiler kısa bir operasyonla kurtulabilir; sağlıklı ve estetik burun şekline kolayca kavuşabilir.

Burun kemeri estetiği nasıl yapılır?

Estetik cerrahide ilk olarak, bu kemerin burun sırtında kemik yapıya mı, kıkırdak yapıya mı ya da her ikisine birden ait olup olmadığının tespit edilmesidir. Sadece burun kıkırdağından kaynaklı olan burun kemeri burunun daha ucuna doğrudur ve bu kısımda sanki kuş gagası gibi bir görünüm verir. Kemikten kaynaklı kemerli yapıysa burnun daha yukarısında yer alır.

Yeni burnun şekli nasıl tasarlanır?

Burnun kemik kalınlığı, kıkırdak yapısı inceledikten sonra kemer yüksekliği ve kalınlığı belirlenir yüz ölçülerine uygun olarak bir 3D simülasyon çizimi yapılır. Burundaki kemere göre ve hastanın beklentisine göre burun kemerine törpü uygulanması işlemi yapılır. Bu operasyon hassas bir cerrahi müdahale gerektirdiğinden burnun anatomik yapısındaki doğal formun muhafaza edilmesine de özen gösterilir.

Burun kemeri estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Hastamız ameliyattan sonra aynı gün taburcu edilir. Operasyon sonrası süreci en rahat şekilde geçirebilmeniz için burun bölgenize maskeyle soğuk uygulanır. Bu sayede ağrı ve morlukları minimize etmiş oluruz. Yaklaşık bir hafta başınız yüksekte kalacak şekilde uyumanız gerekir. Yüzünüze takılan plastik ateli yaklaşık 1-2 gün sonra sıcak duş yardımıyla çıkarabilirsiniz. Bir hafta içinde de iş hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrası burnunuzda oluşan şişlik, morluklar sebebiyle panik yapmayın bu doğaldır burnunuzun tam anlamıyla forma girmesi yaklaşık 2 ay sonra başlar ve 1 yıl içinde tamamlanır.

Op. Dr. Fatih Dağdelen

Captcha işaretlenmemiş.