Bug Nedir?

Bug Nedir?

Bug’un kelime anlamı “ Böcek “dir. Bilişim sektöründe, bir yazılım veya donanımda meydana gelen hata ya da sorunlara bug denir. Yani Bug'lar hatalardır.

Daha çok kullandığı alan programlamadır. Böceğin ufak yapısı ve delik, oyun benzer yerlere çabuk, görünmeden girmesi üzerine bu terim bilgisayar alanında kullanılmıştır.

Örneğin aşağıda FIFA 08'deki bir Bug'dan yani hatadan bahsedilmektedir fakat bu bug'ın hile amaçlı kullanılmasına exploiting yani kötüye kullanma denir. Daha genel anlamda ise "cheat" yani hile yapmakta denilebilir. Bug denilen şey “ Scriptler , Web tabanlı uygulamalarda ve Program’larda “ görülmektedir.

Aslında tüm yazılım ve kodlamalarda bir “ Bug “ vardır. Ama sizler için en çok merak edilen “ Security ve Hacking “ Detaylarını sunacağız. Bu sistem açığının bize göre analizi “ Hata “ vermesi olarak görülmektedir. Hatasız kul olmaz sözü analizimize uygundur , Kısacası “ Bug “ bir sistem hatasıdır.

Biz bu sistem hatalarının nasıl meydana geldiğini , nasıl tespit edildiğini , tespit edilen hata ile neler yapılabileceğini ve bu hataları düzeltme yollarını göstereceğiz.  Ama yinede hata yapacaksınız/yapacağız çünkü  hata ve yanlış insanlar içindir. Sistemimizdeki bir  Bug’u yani açığı kapatabiliriz. Ama bu tür açıkları kapatınca farklı bir yerden farklı bir hata yapabilirsiniz ve farkına varmaya bilirsiniz.

Yukarıda belirtiğimiz gibi “Bug” yapılan hatalardan oluşur, İsterseniz biraz örneklendirilenim bunu. Diyelim ki bir ( Domain ) bir alan adi satin aldik , Bu satin alma aşamasındaki olası hatalar şunlardır. Register maili deşifre bir adrestir , Hacklendiğinde domaininizi kaybedersiniz. Alan adı satan çoğu domain firması amatörce çalışmaktadır.

Sosyal mühendis (Social Engineering ) yöntemiyle çoğunlukla kandırılabilmektedir. Host’ta bulunan diğer web siteleri’nde açık genel olarak çoğunlukla bulunmaktadır bu açıklardan faydalanıp sizin web sitenize saldırabilirler. Amatör Host firması Spy bir yazılım türü virus yerse tüm bilgilerini çaldırabilir ve kaybeder , arada sizin sitenizde hacklenebilir.

sistemlerdeki güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkartan kişiler var. Bunlar genelde hazır scriptleri indirirler ve kaynak kodları içerisinde güvenlik zafiyeti oluşan yerleri tespit edebilirler. Tespit ettiği bu tür sistem açıklarından web sitenize saldırabilirler.

Eğerki bir bug’cu tarafından sitenizin açığı tespit edilmişse hacklenmeniz kaçınılmazdır. Sitenizde oluşan Bug sayesinde hacker sizin sitenizle yetinmez Host’ta barınan diğer sitelerede saldırır. Diyelim ki ; Sitenize bir hacker bulduğu Bug sayesinde girdi bu arada sizin yetkileriniz kadar yetkili olacaktır. Hatta sistemi deldiğinde Hosting sahibinide yetkilerine kadar uzanan geniş bir yönetsel yetkiye sahip olabilir.

Captcha işaretlenmemiş.