Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Böbrek Hastaları Oruç Tutabilir mi?

İslam dininde birinci farzın sağlığı korumak olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Görçin, "Bu sebeple dini inancını yerine getirmek isteyen böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı" dedi. 

Özellikle son yıllarda sıcak ve uzun yaz günlerine denk gelen ramazanda, böbrek hastalığı olan ve ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin bazı kurallara dikkat etmesi hayati önem taşıyor. 

Türk Böbrek Vakfı, Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin de bu noktaya dikkak çekti. İslam dinindeki birinci farzın sağlığı korumak olduğunu vurgulayan Görçin, “Öncelikle amacımız hastanın sağlığını korumaktır, sağlığı riske sokacak durumlarda oruç tutmak dinimizce haramdır. Ancak farklı böbrek hastalıklarında oruca yaklaşımda hastalığa göre değişkenlik gösterebilir” dedi. 

"HEMODİYALİZE GİREN HASTANIN ORUÇ TUTMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Özellikle hemodiyalize giren hastaların durumuna dikkat çeken Dr. Görçin, "Çünkü bu hastaların hiç idrarları yoktur, vücuttan atılmayan zararlı maddelerin oluşturduğu ağız kuruluğunu özellikle de uzun yaz günlerinde su içmeden geçirmek mümkün değildir. Diyalize girdiklerinde kanları yabancı maddelerle temas ettiği için oruçları da sayılmaz. Biz hiçbir diyaliz hastasının oruç tutmasını önermiyoruz" uyarısında bulundu.

"ŞEKER VE TANSİYON KONTROLÜ ORUÇLA BİRLİKTE SON DERECE ZORDUR"

Henüz diyalize girmeyen fakat potansiyel diyaliz hastası olan böbrek yetmezliği hastalarını 5 evreye ayırdıklarını dile getiren şunları söyledi: "Böbrek fonksiyonlarının %50’nin altına indiği 3. evre ve sonrası hastalarda hastalık ilerledikçe oruç tutmaları sonucu karşılaşacağı sıkıntılar artacaktır. Özellikle şeker hastalığına bağlı bir böbrek yetmezliği meydana gelmişse bu sorunlar daha ciddi olacaktır. Bu nedenle böbrek fonksiyonlarının %30 ve daha aşağısı bozulduğu hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından sıkıntı yaratır. Günde 1’den fazla ve farklı zamanlarda alınan ilaçlar, şeker kontrolü, tansiyon kontrolü sıcak havalarda oruçla birlikte zor olabilir.

"İLK EVRE DURUMLARINDA BAZI KOŞULLARLA ORUÇ TUTULABİLİR"

Böbrek fonksiyonlarının bozulmaya başladığı ilk evrelerde oruç çok zararlı olmayabilir. İlaçlarını azaltmamak koşuluyla saatlerini ayarlayarak ve tuzdan kesin uzak kalarak tutabilirler. Oruç süresinin uzaması suya ihtiyacı arttırır. Bir böbrek hastasında en ciddi en önemli sorun tansiyon yüksekliği ataklarıdır. Bir kişi tuzdan uzak durursa uzun süre açlığın tansiyon üzerine düşürücü etkisi bile olur. İftar ve sahurda abur cubur ve sık yememek şartı ile dengeli tuzsuz beslenmeyle oruç tutabilirler. Bu böbrek yetmezliğinin ilerlemesine yol açmaz."

BÖBREK TAŞI OLANLARIN UZUN SÜRE SUSUZ KALMASI AĞRIYA NEDEN OLABİLİR

Taş ve üriner enfeksiyon hastalarına bol su içmelerini, idrarlarını tutmamalarını öneren Görçin, "Ancak küçük bir taş veya böbrekte hiçbir sorun çıkarmadan yıllardır bekleyen bir taş veya böbrek fonksiyonlarını bozmayan bir taş oruç tutmamak için bir sebep değildir. Şiddetli taş ağrısı olursa en yakın sağlık merkezinde iğne yaparak ağrı giderilmelidir. Oruç bozulabilir. Susuzluğun olumsuz etkilerini azaltmak için yemeklerin tuz miktarının azaltılması çok yararlı olur. Böbreklerde basit kist, bir veya iki böbrekte hafif küçülme, üriner enfeksiyon, ailesinde böbrek hastalığı olanlar, sorunsuz tek böbrekli olanlar veya böbrek vericileri rahatlıkla oruç tutabilirler. Bu kişilerin tuza ve içtikleri suyun miktarına dikkat etmeleri yararlı olur" ifadesini kullandı.

RAMAZANDAN ÖNCE DOKTOR KONTROLÜ ŞART!

Dr. Görçin'in verdiği bilgiye göre, herhangi bir evredeki böbrek yetmezlikli, tek böbrekli, böbrek ameliyatı olmuş, daha önce taş düşürmüş veya taşı olan, sık böbrek yolu enfeksiyonu geçiren, şeker ve tansiyon hataları, polikistik böbrek hastaları, devamlı ilaç kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmak için mutlaka ramazandan önce kendilerini takip eden hekime kontrol muayenesi olmaları ve hekimin fikrini almaları gerekiyor.

Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda en büyük sebebin şeker ve tansiyon olduğu için bu hastaların özellikle hastalıklarıyla ilgili diyete uymalarının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Captcha işaretlenmemiş.