Her iki yakıt türü arasındaki farklılıkları net tespit edebilmek için yüzümüzü bilime dönmemiz gerekir. Hem dizel hem de benzin ham petrolün rafine edilmesinden üretilir fakat her ikisinin moleküler yapısı çok farklıdır.

Dizel ve benzin arasındaki en büyük fark bu iki yakıtın araba motorunda yakılma şeklidir. Benzinli arabalarda motorun sıkıştırma oranı düşük olduğu için benzini tutuşturmak için kıvılcımlı buji kullanılır. Dizel motorların ise yüksek sıkıştırma oranı vardır ve bu yüzden kendileri yeterince ısı ürettiklerinden tutuşmak için ekstra herhangi bir kıvılcıma ihtiyaç duymazlar.

Benzinli motor çalışabilmesi için buji dışında elektrikli bobine, distribütöre ve alternatöre gereksinim duyar. Dizel motor ise herhangi bir elektrikli sisteme ihtiyaç duymaz, sadece ilk başlangıç için pile ihtiyaç duyar.

Daha fazla teknik detaya girecek olursak; benzin izooktan ve 4-trimethylpentane’den meydana gelir. Dizel ise C9H2O ile C12H26 aralığındaki hidrokarbonların birleşiminden meydana gelir.

Dizel ile benzin arasındaki fark tartışması yıllardır süregelen ve hararetli tartışmalardan biridir. Genel görüşe göre şehir içi kullanım için benzinli motor, uzun ve ağır yolculuklar içinse dizel daha iyidir.

Mazot veya motorin dizel motorlarda kullanılan, ham petrolün damıtma ürünlerinden biridir.

Ham petrolün damıtılması sırasında 200-300°C kaynama aralığında alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin dizel motoru yakıtıdır.

Yanma ısısını mekanik güce çevirmek için en yeterli mekanizma olan dizel makinesi, benzin ve gaz makinelerinden takriben 30 yıl kadar sonra 1892 de Rudolf Diesel tarafından keşfedildi. Yüksek kompresyonlu bir makinenin geliştirilmesinin sebeplerinden biri, daha ucuz yakıtların kullanılabilme arzusundan dolayı idi. Termik verim bakımından dizel makinesi gaz ve benzin makinelerinden daha verimlidir. Çünkü daha yüksek bir sıkıştırma oranı ile çalışır, ilk imal edilen dizeller ağır devirli ve büyük silindirli olduklarından piyasaya arz edilen benzinlerin silindire püskürtülerek yanma suretiyle kullanılmaları mümkün oluyordu. Fakat zamanla dizel imalatçıları makine ebatlarını küçültüp devir adedini artırarak daha fazla güç üretimi yoluna gidince bu ihtiyaca cevap verecek yakıtların yapılması zaruret haline geldi. Çeşitli makine imalatçıları değişik tip motorlar imal ettiklerinden bunların her biri için ayrı bir dizel yakıtı imalinin imkansızlığı karşısında ASTM de bunları bir sınıflandırmaya tabi tutmak mecburiyetinde kaldı.

Benzin ile Dizel Arasındaki Fark

Benzin ile dizel arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Dizel benzinden daha iyi sürüş mesafesi verir.
  • Benzin motoru daha atik yapar, dizelin ise daha fazla torku vardır.
  • Dizel benzinden daha fazla egzoz dumanı yapar.
  • Benzin tutuşmak için bujiye ihtiyaç duyar, dizel bujiye ihtiyaç duymaz.
  • Benzinli motor çalışabilmek için elektrikli sisteme ihtiyaç duyar, dizel motor ise çok minimum elektriğe ihtiyaç duyar.
  • Şehir içi kullanım için benzin, uzun ve ağır yolculuklar içinse dizel daha iyidir.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.