Emzirme dönemi bebek sağlığı için hayati önem taşırken, anne sağlığı içinse rahim sağlığından, depresyona; kanserden, şeker hastalığına kadar birçok konuda olumlu yönde etki yapmaktadır.

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI NELERDİR?

Organik bağ: Emzirme, öncelikle anne ve bebek arasında organik bağ oluşumunu sağlar. Bu dönemde anne ve bebek birbirlerini tanır ve huzurlu zaman geçirir.

Hamilelik döneminde alınan kilolar: Hamilelik döneminde alınan kilolar emzirme döneminde enerjiye dönüşerek zayıflama sağlanır. Emziren bir anne, günde ortalama 500 kalori harcamaktadır.

Kemik erimesi: Emzirme, osteoporoz riskini düşürdüğü için kemik sağlığına faydalıdır.

Tip 2 diyabet: Emzirme, Tip 2 diyabete yakalanma ihtimalini düşürür.

Depresyon: Doğum sonrası yaşanan depresyon, emzirme ile azalır. Lohusa depresyonu olarak adlandırılan bu dönem, emzirme ile daha az kaygılı şekilde geçirilir.

Rahim sağlığı: Emzirme, oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu da rahmin doğumdan önceki normal boyutlara dönmesini sağlamaktadır.

Kanser riski: Emziren annelerin ilerleyen dönemde göğüs, yumurtalık ve rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riski düşer.

Ayrıca ;

  • Emzirme uykuya dalmayı kolaylaştırır.
  • Memede süt birikmesine bağlı komplikasyonları azaltır.
  • Romatizmal hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
  • Anemiden korur.
  • Duygusal motivasyon sağlar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.