Bağdat Pili nedir? İşte Dünyanın İlk Pili

Bağdat Pili nedir? İşte Dünyanın İlk Pili

1938 yılında Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından bulunan vazoya benzer bir eşya “Bağdat pili” olarak adlandırılır. Peki 2000 yıllık tarihi olan bu eşyanın pil olarak kullanıldığına dair bir kanaat nasıl oluştu? Çünkü bu eşya pil olarak kullanılmak amacıyla yapılmışsa ki yapılan araştırmalar bunun doğru olduğunu gösteriyor medeniyetin daima ilerlediği ve eski halkların ise ilkel koşullarda yaşadığına dair tüm teoriler asılsız kalır. Ağzı asfaltla kaplanmış bu toprak kabın içinde bakır bir boru var. Alt kısımdan bakır diske bağlanmış bu borunun içinde demir çubuk üst taraftaki asfalt kapağa sabitlenmiş. Çubuk borunun içine doğru sarkmış ve hiçbir nokta ile temas etmemektedir.

Kap elektrolitle doldurulduğunda elektrik akımı üreten pil elde edilir. Bu, elektro kimyasal reaksiyon denilen süreçtir ve günümüzdeki pillerin çalışma mekanizmasından hiçbir farkı yoktur. Bağdat piline benzer hazırlanan modellerde 1.5-2 voltluk enerji elde edilmiştir.

Buradan şu önemli soru çıkıyor:2000 yıl önce pil ne için kullanılmış? Pil olduğuna göre, pil ile çalışan birçok cihaz ve alet olduğu da açıktır. Bu, 2000 yıl önce yaşamış insanların tahmin edildiğinden daha gelişmiş yaşam standartlarına sahip olduklarını gösteriyor.

Bu pillerin o dönemde büyücüler tarafından halkı etkilemek amacıyla kullanılabileceği düşünülmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bu pillerle çalışan belki günümüze göre daha ilkel olabilecek aletlerin de o dönem insanları tarafından kullanılabileceği düşünülmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.