Avokado Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Avokado Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Avokadoda bulunan antioksidanların %70'i çekirdeğindedir. İşte avokado çekirdeğinin mucize faydaları...

Bağışıklığı güçlendidir

Avokadoda bulunan antioksidanların %70'ten fazlası çekirdeğindedir. Bu antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirerek sizi bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından korur.

Avokado çekirdeğinin tozunu her gün meyve suyuna ya da püresine katarak tüketebilir, vücudunuzu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Kolesterolü düşürür

İçerdiği besleyici yağ, antioksidanlar, çözünür lif ile avokado çekirdeği kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Kanserle savaşır

İçeriğindeki flavonollar güçlü antioksidanlardır. Tümörleri önler, büyümelerini yavaşlatır. Avokado çekirdeğindeki sağlıklı yağlar lösemi kök hücrelerini temizleyebilir.

Kilo kaybına yardımcı olur

Antioksidan kaynağı avokado çekirdeği yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcıdır. İçerdiği çözünür lif tokluk hissi verir.

Avokado çekirdeğiyle kilo vermek için 1-2 kaşık avokado çekirdeği tozu, 1 yeşil elma, 1 limon suyu, ½ bardak ıspanak ve 1 kaşık zencefille smoothie hazırlayın.

İltihabı azaltır

Avokado çekirdeğinde bulunan antioksidanlar ağrı, şişme ve sertliği azaltmaya yardımcı olur. Akne, astım, sinüzit, damar sertliği, çölyak hastalığı, bahar nezlesi, inflamatuar bağırsak hastalığı, üseratif kolit, crohn hastalığı, eklem iltihabı ve interstisyel sistit gibi birçok hastalığa iyi gelir.

Yüksek tansiyonu düzenler

Hipertansiyon hastaları avokado çekirdeğini kesinlikle çöpe atmamalılar. İçerdiği potasyum damarları ve arterleri rahatlatır, kan basıncını düşürür.

Avokado çekirdeği yüksek tansiyonunuzu düşürerek aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltır.

Bağırsak problemlerini hafifletir

Antioksidan ve lif içeriğiyle sindirim sisteminiz için çok sağlıklıdır. Kabızlığa, gastrik ülsere, ishale ve diğer sindirim problemlerine iyi gelir.

Yaşlanmayı geciktirir

Güçlü antioksidanlar ciltteki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır. Bu da yaşlanmayı geciktirir; kırışıklıkları, yaşlanma lekelerini, güneş lekelerini, çizgileri ve sarkmaları engeller. Aynı zamanda cildinizin genç görünmesini sağlayan kolajen üretimine de yardımcı olur.

Ölü deriden kurtulmaya yardımcı

Ölü deri hücrelerinden, fazla sebumdan ve kirlerden arınmaya yardımcı olur, cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

1 kaşık avokado çekirdeği tozuyla, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekleyip banyo yapın.

Saçları parlatır

Ev yapımı avokado çekirdeği şampuanıyla saçlarınızın daha gür ve yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda beyazlamayı da azaltır.

3-4 avokado çekirdeğini yıkayıp kurulayıp rendeleyin. 6 bardak suyla kaynattıktan sonra 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra süzüp 1/4 bardak bitkisel şampuanla karıştırın. Saçlarınızı yıkamak için kullanın.

Bu alternatif tıp yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza danışın!

Captcha işaretlenmemiş.