Al Pacino Kimdir?

Al Pacino Kimdir?

Kadın Kokusu filmiyle Oscar ödülü kazanan ABD’li ünlü oyuncu Al Pacino’yu yakından tanıyalım…

Asıl adı Alfredo James Pacino alan ünlü aktör, 25 Nisan 1940′da ABD’nin New York eyaletinde dünyaya geldi.

17 yaşında devam ettiği Güzel Sanatlar Okulu’ndan ayrıldı. Bir dönem farklı işlerle uğraşırken, bu sırada oyunculuk dersleri aldı.

1967 yılında bir sokak serserisini canlandırdığı “The Indian Wants the Bronx”da rol aldı. Broadway’de sahneye çıktığı ilk oyun “Does the Tiger Wear a Necktie?”dir.

Kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği “Me, Natalie”dir. Bir sene sonra yeniden bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı “Panic in Needle Park”de oynadı. Bu film, yıldızının parlamasına neden oldu.

Ardından Francis Ford Coppola’nın “Baba (The Godfather)” filminde Michael Corleone rolünü kaptı. Filmdeki olağanüstü performansı ile “en iyi yardımcı erkek oyuncu” Oscar’ına aday gösterildi.

Film kariyerine Baba serisinin ikinci filmi ve Serpico ile devam etti. Serinin ikinci filmi, Al Pacino’ya üçüncü kez Oscar adaylığı getirdi.
1975 yılında banka soymaya kalkan bir aşığı canlandırdığı “Dog Day Afternoon”, 1977 yılında ise otomobil yarışları ile ilgili “Bobby Deerfield”da oynadı.

Ünlü oyuncu, bir süre Broadway’e geri döndü.

Bir kez daha Hollywood’a döndüğünde bu kez “And Justice for All” ile sevenleriyle buluştu.

Ardından bir polis memurunu canlandırdığı “Cruising” ve “Author Author” adlı komedi filmlerde rol aldı.

1983 yılında ünlü yönetmen Brian De Palma’nın “Scarface(Yaralı Yüz)” filminde oynadı. Film ilk başta çok ortalama bulunduysa da sonrasında sinemanın kült filmlerinden biri oldu.

Bir dönem başarısız bulunan filmlerin ardından ilk yönetmelik denemesini “The Local Stigmatic “ filmiyle yaptı.

Uzun bir aradan sonra en beğenilen filmi 1989 yapımı “Sea of Love (Aşk Deniz)” oldu.

1990 yılına gelindiğinde bir gangsteri oynadığı “Dick Tracy” ile altıncı kez Oscar’a aday oldu.

Aynı yıl, Baba serisinin üçüncü filminde oynadı.

Al Pacino

1991 yılında kendi türü dışında bir romantik komedi olan “Frankie and Johnny”da yer aldı. Bu filmin ardından uzun süren sessizliğini kendisine Oscar ödülü getiren “Scent of a Woman (Kadın Kokusu)” filmiyle bozdu. 1992 yapımı filmde, Al Pacino emekli olmuş kör bir subayı kendi dünyasından izleyicilere sunmaktadır.

1993′te yönetmen Brian De Palma ile birlikte “Carlito’s Way” filminde tekrar çalıştı. 1995′te bir polisi canlandırdığı “Heat”, 1996′da politik bir dram olan “City Hall”de rol aldı.

1997 yılında genç ve karizmatik Johnny Depp ile “Donnie Brasco” ve sonra Keanu Reeves ile “The Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı)” filmlerinde yer aldı.

Al Pacino, 1999 yapımı “The Insider (Köstebek)”de başrolü Russel Crowe ile paylaştı.

2000 yılında yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği ve başrollerinde Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı “Any Given Sunday (Kazanma Hırsı)” adlı filmde oynayan aktör, Tony D’Amato adında futbol aşığı bir koçu canlandırdı.

2003 yılnda Colin Farrell ile “Çaylak” isimli filmde oynadı. 2003 yılında yer aldığı “Angels in America” adlı dizi 12 dalda emmy ödülü aldı.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz